1.Ndihmon heqjen qafe të toksinave nga trupi

Kur pini ujë, kjo natyrisht nxit lëvizje në zorrën tuaj. Natën, riparimet trupit juaj vetëriparohet dhe dëbon gjithë toksinat nga trupi. Kur ju pini ujë me stomak bosh në mëngjes, ju do të nxirrni këto toksina të dëmshme, duke e lënë trupin të freskët dhe të shëndetshëm. Pirja me bollëk e ujit mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të qelizave të muskujve dhe qelizave të reja të gjakut.

 1. Përmirëson metabolizmin

Pirja e ujit me stomak bosh mund të rrisë normën tuaj metabolike me të paktën 24%. Është shumë e rëndësishme për ata njerëz që janë në një dietë të rreptë. Një rritje e normës metabolike do të thotë një sistem i përmirësuar i tretjes së ushqimit. Ju do të jeni në gjendje të ndiqni rutinën e dietës suaj më kollaj, në qoftë se ushqimi ju tretet shpejtë. Pirja e ujit menjëherë pas zgjimit pastron zorrën e trashë, duke e bërë më të lehtë për të absorbuar ushqyesit.

 1. Forcon humbjen e shëndetshme të peshës

Kur pini ujë në mëngjes me stomakun bosh, do të nxirrni gjithë toksinat dhe kjo do t’ju përmirësojë sistemin tretës. Do të ndiheni më pak të uritur dhe dëshira për të ngrënë do ju reduktohet. Kjo gjë do të parandalojë shtimin e peshës që shkaktohet prej të ngrënit të tepruar.

 1. Zbut urthin dhe mostretjen

Mostretja shkaktohet prej rritjes së aciditetit në stomak. Ju vuani nga urthi kur acidi bën refluks në ezofag. Kur pini ujë me stomakun bosh, këta acide shtyhen poshtë dhe hollohen, gjë që zgjidh problemin.

 1. Përmirëson çehren dhe shkëlqimin e lëkurës

Dehidratimi shkakton rudha të parakohshme dhe pore të thella në lëkurë. Eshtë zbuluar në një studim që pirja e 500 ml ujë me stomak bosh rrit prurjen e gjakut në lëkurë dhe e bën lëkurën të shkëlqejë. Gjithashtu, pirja e sasive më të mëdha të ujit gjatë ditës do të thotë që trupi juaj po çliron toksina, gjë që e bën lëkurën më të shkëlqyeshme.

 1. Nxit flokët e hollë, të butë e të shëndetshëm

Dehidratimi mund të ketë një ndikim serioz në rritjen e flokëve tuaj. Pirja e shumë uji ushqen flokët tuaj nga brenda jashtë. Uji përbën pothuajse ¼ e peshës së një floku. Një prurje e pamjaftueshme e ujit mund të shkaktojë flokë të brishtë. Ju duhet të pini më shumë ujë çdo ditë, por uji i pirë me një stomak bosh mund të përmirësojë cilësinë e flokëve tuaj në një masë më të madhe.

 1. Parandalon gurët në veshka dhe infeksionet e fshikëzës

Pirja e ujit menjëherë pas zgjimit është e rëndësishme për parandalimin e gurëve në veshja dhe infeksioneve të fshikëzës. Eshtë fakt që pirja e ujit me stomak bosh hollon acidet që shkaktojnë gurët në veshka. Sa më shumë ujë që pini, aq më shumë do të mbroheni nga lloje të ndryshme të infeksioneve të fshikëzës urinare.

 1. Forcon sistemin imunitar

Pirja e ujit me stomak bosh ndihmon në ekuilibrimin e sistemit limfatik, që shkakton rritje të niveleve të imunitetit. Një sistem i fortë imunitar do ju mbajë të sigurtë nga lloje të ndryshme sëmundjesh, dhe do të bëjë që të mos sëmureni shpesh.

Si shihet, ka shumë dobi nga pirja e ujit me stomakun bosh menjëherë mbasi zgjoheni në mëngjes. Nuk ka dyshim që është mënyra më e kollajtë për të bërë një ndryshim pozitiv për stilin tuaj të jetesës, pa shpenzuar para.

 

22 Comments

 1. by Austen July 4, 2019 10:55 am

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.reliable-webhosting.com/

 2. by exploitedsnaps September 11, 2019 5:42 pm

  Thanks! Add me on on snapchat LanaShows I have nudes!

  https://bit.ly/2kBcRNk

 3. by nudedorms October 6, 2019 6:38 am

  Thanks! Add me on on snapchat LanaShows I have nudes!

  https://bit.ly/2ovaDAQ

 4. by BeverlyTaf October 11, 2019 9:56 pm

  Hot snap chat usernames 21 female add LanaShows on snap right now!
  https://hotusernames.wordpress.com/ – hot snap girls

 5. by 바카라사이트 October 21, 2019 10:36 am

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!
  바카라사이트

 6. by 카지노사이트 October 21, 2019 10:43 am

  Good blog you have here.. It’s difficult to find quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!|
  카지노사이트

 7. by 바카라사이트 October 21, 2019 10:50 am

  This will be the right blog for anyone who really wants to discover this topic. You realize a great deal its almost challenging to argue to you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a whole new spin over a topic thats been written about for several years. Fantastic stuff, just great!
  바카라사이트

 8. by TikTok Girl October 24, 2019 5:34 am

  Thanks! Are you on tiktok? If so add me!

  https://bit.ly/2JcKbmU

 9. by hot talk October 24, 2019 6:51 pm

  Thank you! Do you like sexting?

  https://bit.ly/2BEqvEt

 10. by child porn November 5, 2019 12:35 pm

  anal porno hacklink google viagra satın al.

  https://www.takipci.com.tr/youtube-abone-satin-al/

 11. by hardcore porn November 11, 2019 4:46 pm

  buy hacklink porn

  https://www.takipci.com.tr/

 12. by takipçi satın al November 14, 2019 3:50 pm

  instagram takipçi satın almak için sitemize girebilirsiniz.

  https://sopsosyal.com/

 13. by instagram takipçi satın al November 15, 2019 5:31 pm

  instagram takipçi google buy hacklink sosyopal.

  https://sopsosyal.com/

 14. by mobil sohbet November 16, 2019 7:25 pm

  thank you admin kardeş https://www.kolaysohbet.com

 15. by instagram türk takipçi satın al November 18, 2019 12:53 am
 16. by instagram takipçi satın al 5 tl November 18, 2019 8:06 pm
 17. by pppttrreee November 19, 2019 8:15 am
 18. by bedava chat November 19, 2019 8:17 pm

  Admin elinize sağlık thanx you.

 19. by pppttrreee November 19, 2019 8:21 pm
 20. by çilingir November 19, 2019 8:21 pm

  Çilingir osmaniyenın her semtine çilingir hizmetimiz 25 dakıkalık kısa bir sürede gercekleşmektedir.

 21. by instagram türk takipçi satın al November 21, 2019 3:22 pm

  instagram takipçi satın al ucuz ve hızlı sizde hemen fenomen olun

  https://www.takip2018.com/

 22. by StevArom November 21, 2019 3:34 pm

  Zithromax Twitching Action Of Amoxicillin On Pancreatic Cells buy cialis Flagyl 400 Er

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *