Një nga gjërat që në pimë më së shumti dhe po ashtu edhe notojmë mbi të është uji. Sipas disa ekspertëve të hidratimit Camel Bak, Daug Casa, të cilët kanë konstatuar që “uji përbën rreth dy të tretat e atyre që jemi dhe ndikon 100 % të proceseve në trupin tonë. Kjo gjë tregon më së miri se pse ne ndihemi mirë kur jemi duke pirë mjaftë ujë.

Për të mësuar saktësisht se si na ndihmon uji, si dhe për disa mënyra krijuese për ta përdorur atë, shikoni këto 5 arsye pse duhet të hidratoni tani.

 1. Mund të ndihmojë humbjen e peshës.

Çdokush që dëshiron të humbasë peshë mund të ndihmohet duke shtuar sasinë e tyre të ujit. Studimet kanë zbuluar se kur njerëzit pinë ujë para ngrënies së bukës, ata humbasin peshë më shpejt se ata që nuk pinë ujë.

 1. Uji fuqizon stërvitjen tonë të ngrohtë të motit.

Shumë njerëz dëshirojnë stërvitje të shumta, kështu që është tepër e rëndësishme për të zëvendësuar ato lëngje të humbura gjatë ushtrimeve. Sipas studiuesve të Hidratimit të cilët përcaktuan se djersa informon strategjinë e mirë. “Sapo një atlet e di shkallën e djersës së tij ose të saj, ata mund të fillojnë të praktikojnë zëvendësimin e këtyre humbjeve të lëngjeve në stërvitje dhe te jenë të përgatitur mirë për ushtrimin e atletikës”, thotë Daug Casa.

 1. Ndihmon atletët e durimit që të luftojnë lodhjen.

Uji është pjesë përbërëse e shumicës së atletëve në stërvitje dhe është i rëndësishëm për të parandaluar lodhjet gjatë stërvitjeve të gjata. Kur ushtroni për një orë ose më shumë, uji i pijshëm i trajtuar me karbohidrate dhe kripëra mund të ndihmoj në ruajtjen e bilancit të lëngjeve, që ndihmon në përformancën atletike dhe ndihmon në parandalimin e lodhjes edhe pas stërvitjeve.

 1. Mund të mbrojë kundër disa llojeve të kancerit.

Hulumtimi i ekspertëve të hidratimit ka gjetur se sa më e madhe është pirja e lëngjeve , aq më e ulët është mundësia për  kancer. Një arsye e mundshme mund të jetë që urinimi më i shpeshtë parandalon ndërtimin e kancerogjenëve të fshikësëz. Qëndrimi i hdratuar mund të zvogëloj rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe kancerit të gjirit.

 1. Uji është i lidhur me shëndetin e zemrës.

Uji i pijshëm është i shëndetshëm edhe për zemrën. Hulumtuesit kanë treguar se konsumimi i ujit do të thotë një rrezik më i ulët për mundësit e vdekjes nga sëmundjet e zemrës.

 

48 Comments

 1. by Aoibhe July 5, 2019 8:47 am

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.reliable-webhosting.com/

 2. by Kelgreaky August 14, 2019 2:02 am

  Amoxicillin Tablets Propecia Y Esterilidad Cialis Y La Diabetes generic cialis overnight delivery Buy Viagra From Canada

 3. by Kelgreaky August 14, 2019 1:23 pm

  Where To Buy Periactin Pills Isotretinoin isotretin best website viagra vs cialis vs levitra Fish Amoxicillin Sales Does Walgreens Sell Cytotec Acquistare Kamagra Belgio

 4. by Kelgreaky August 16, 2019 4:28 pm

  Peut On Avoir Du Viagra Sans Ordonnance Viagra Rezeptfrei Per Uberweisung cialis 5 mg best price usa Zithromax Identification Cause Of Amoxicillin Allergy Order Synthroid 125 Mcg Online Generic

 5. by bloonsvon September 25, 2019 7:47 pm

  best dating apps for divorced dads http://statusuri.site/dating/dating-someone-who-compartmentalizes.html afro caribbean dating

 6. by MamToobia September 27, 2019 10:01 am

  dating game host chuck barris http://chemistry-com.onlinedatingfree.site/free-gay-dating-website dating in los angeles

 7. by oblinty September 28, 2019 10:39 pm

  who is gaga dating http://mirrorhost.pw/dating-site/free-dating-sites-youtube.html best dating app california

 8. by irrildick September 30, 2019 11:30 pm

  team capital dating http://uk-dating.top-online-dating.site/online-indian-dating-app dating a nursing student

 9. by Poossymix October 3, 2019 5:23 pm

  dating site for vikings http://plannibal.site/onlinedating/worst-online-dating-profile.html best dating websites for women

 10. by Effenue October 6, 2019 11:15 pm

  dating a sugar baby http://dating-sites-vergelijken-nl.holten.site/pardhip charlie heaton and natalia dyer dating

 11. by Effenue October 8, 2019 8:24 am

  are tyler and josh dating http://infoshqip.site/au-dating/good-get-to-know-you-questions-dating.html kris kardashian dating

 12. by Moigram October 9, 2019 12:13 pm

  advice on dating a younger guy http://availan.site/uk-dating/awkward-dating-card.html dating social network software

 13. by GreggCob October 9, 2019 10:14 pm

  Спасибо

 14. by GreggWow October 10, 2019 2:31 pm

  Полезно

 15. by Greggvon October 11, 2019 1:40 pm

  Теперь буду знать

 16. by GreggAlits October 11, 2019 6:18 pm

  Полезно

 17. by ASSURFNUH October 11, 2019 8:04 pm

  zayn dating http://quintonic-fr.wjzx110.site/sorties-toulon proximity dating app

 18. by QUEXORP October 13, 2019 5:02 pm

  dating a bisexual girl http://online-partnersuche-de.massacre.site/lavlue gmail dating search

 19. by GreggJeKly October 14, 2019 10:49 am

  Полезно

 20. by GreggErymn October 14, 2019 11:14 pm

  Полезно

 21. by IsonivA October 14, 2019 11:50 pm

  dating a narcissist quiz http://sitiosdecitas-es.aevault.site/edarling-gratis 100 free christian online dating sites

 22. by GreggWIC October 15, 2019 7:09 am

  Спасибо

 23. by GreggOmido October 15, 2019 10:33 pm

  Полезно

 24. by GreggRaige October 17, 2019 10:28 pm

  Теперь буду знать

 25. by SwellaSig October 18, 2019 10:40 am

  astrology dating http://solocontactos-es.unbanthe.site/contactos-de-sexo dating ethiopian girl

 26. by Astorne October 19, 2019 11:06 pm
 27. by 카지노 October 21, 2019 8:14 am

  The most painful mistake I see first-time entrepreneurs make is that they try and invent something totally new because their ego tells them they have to.”
  As a fellow freelance content marketer myself who’s spent years building out content marketing strategies for my clients, I highly recommend Cody’s epic new online course and educational platform, Content Marketing School.
  카지노

 28. by 더나인카지노 October 21, 2019 8:21 am

  What they need to realize is that if you have no customers, the next milestone is one customer. A very powerful tactic to overcome this is to help young entrepreneurs focus on building on momentum. That means focusing on the next step and trusting that those first few steps will build to the speed and impact you want.
  Creating a company is hard work, most startups fail. The one characteristic you need above all others is resilience. You need to be relentless and work harder than the competition, and even then you will have tough times. It is for this reason I have always started companies with more than one founder. It means there is someone to share the load, to reflect and to support each other.”
  더나인카지노

 29. by 카지노사이트 October 21, 2019 8:25 am

  It’s not impossible to be a single founder but in my experience it is easier to be resilient and successful as a team.” You can read more from Steve about how BuzzSumo achieved $2.5 million in revenue during their first year right here. I’d also recommend reading my post about starting a business with a friend, in case you’re considering going that route.
  First-time entrepreneurs almost always focus too much on non-differentiating work. Work that doesn’t make a difference in their business. Work that definitely doesn’t increase revenue.”
  카지노사이트

 30. by 바카라사이트 October 21, 2019 8:28 am

  A few simple examples: Redesigning your logo or website a dozen times, setting up every social media account possible, trying to stay on top of said social media. And the list goes on. Instead, focus on revenue. Do the tasks that will increase revenue and reduce costs. Without a focus on that, your business is just a hobby.” To add to what Preston had to say, I’d double down and emphasize that in order to even consider doing work that makes a difference, you need to building and leveraging your entrepreneurial strength every day.
  As a designer, I frequently hear horror stories from new freelancers who’ve had a client that vanishes without making a single payment. Designers who have worked for hours, sometimes weeks, yet received nothing in return. It’s upsetting for them, painful to watch, but easily avoidable.”
  바카라사이트

 31. by Gangigh October 22, 2019 10:15 pm
 32. by Reibiakip October 25, 2019 9:41 am

  stanford short essays http://ultius.4dcollege.site/essay/on/road/rage essays montaigne

 33. by enamnex October 26, 2019 10:40 pm

  home safety essay http://paper-to-write.advancedwriters.design-group.site climate change and global warming essay

 34. by UsannaBib October 28, 2019 11:15 pm

  essay on importance of education wikipedia http://mit-dissertation_dissertation.buyessay.site introduction for a persuasive essay

 35. by pneunseri October 30, 2019 5:22 pm
 36. by tacefeern October 31, 2019 10:13 pm

  example essay in apa format http://become-a-tutor-online_tutor.grantsandworks.site my room essay

 37. by poushef November 2, 2019 6:04 pm

  dating sites for people with disabilities http://nottingham-dating-site.uk-dating.jelajahdesain.site tumblr dating

 38. by Mymnasymn November 4, 2019 5:31 pm

  asian and black interracial dating sites http://match-com-for-gay-dating.dating.kpopersindonesia.site dating female marines

 39. by Crivear November 6, 2019 6:55 pm

  being friends first before dating http://live-me-dating.dating.agdev.site hispanic and white dating

 40. by Welialo November 8, 2019 10:19 am

  jon hamm dating game http://real-online-dating-sites.uk-dating.otakuplace.pw best dating apps for one night stands

 41. by advalry November 9, 2019 8:30 pm

  best dating place in davao city http://dating.cursopratico.site/czech-dating-site is rami malek dating lucy

 42. by mamnemy November 11, 2019 2:42 pm

  marriage minded dating http://christian-dating-reddit.uk-dating.motorweb.site best dating website for 21 year old

 43. by More info November 12, 2019 4:45 pm

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Many thanks

  http://www.geocitiesarchive.com/arclc/g/l/glennamcgowan68/quantos-passageiros-cabem-dentro-de-um-boeing-737-700.html

 44. by Audiliede November 12, 2019 10:25 pm

  best dating app free messaging http://limbic-system.site/au-dating/pamela-anderson-dating.html 24 year old man dating 30 year old woman

 45. by IngeneCap November 17, 2019 4:47 pm

  one month anniversary quotes dating http://relatie-beГ«indigen.elitedating-nl.supersail.site is tyler the creator dating jaden smith

 46. by StevArom November 19, 2019 1:29 pm

  Amoxicillin Tanning Bed Zithromax And Tylenol Flagyl 500 Order viagra American Pharmacy Coupons Malegra Fxt Cialis Pericoloso

 47. by afforkmum November 19, 2019 4:27 pm

  apostolic dating free http://what-is-the-best-gay-dating-app.au-dating.nanoceramicshop.site asian dating sites for white men

 48. by Web archive November 21, 2019 4:42 pm

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Many thanks

  http://www.geocitiesarchive.com/arclc/b/e/belovedog03//nome.htm

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *