Uji nuk është ushqim duke qenë se nuk përmban asnjë lëndë ushqyese. Edhe pse pjesërisht shuan urinë, uji nuk sjell energji të vërtetë në trup.

Megjithatë, uji është një lëndë ushqyese e rëndësishme e cila siguron shëndet të mirë. Uji është i pranishëm në më shumë se 65% në organizmin e të rriturit. Megjithatë, trupi i njeriut nuk mund ta mbajë ujin, pasi del jashtë rregullisht nëpërmjet urinës, frymëmarrjes dhe djersës.

Të gjitha proceset vitale të trupit të njeriut funksionojnë me ujë. Uji është në fakt lënda ushqyese më e rëndësishme për trupin pas oksigjenit. Ai është një lloj karburanti që kontribuon në mënyrë aktive për funksionimin e mirë të organeve.

Në praktikë, uji siguron volum të mjaftueshëm të gjakut dhe lëngjeve limfatike në trup. Kjo i lejon trurit të funksionojë mirë. Uji mban ngrohtësinë e trupit, hidraton lëkurën dhe siguron lubrifikimin e nyjeve dhe syve. Nga ana tjetër, uji ndihmon në tretje, por gjithashtu ndihmon trupin në eliminimin e mbeturinave.

Nevojat mesatare të konsumit të ujit për një të rritur janë rreth 2,5 litra ujë në ditë. Ushqimet e tjera sjellin 1 litër ujë dhe 1.5 litër konsumohet si pije. Megjithatë nevoja për ujë është e ndryshueshme. Nëse jeni të sëmurë apo praktikoni një aktivitet fizik duhet të pini më shumë ujë.

32 Comments

 1. by Heather July 5, 2019 8:56 am

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.reliable-webhosting.com/

 2. by Kelgreaky August 20, 2019 8:12 pm

  Prix Xenical Propecia De Dolor Testicular Viagra Dapoxetine Cialis Kel Age

 3. by Kelgreaky August 22, 2019 12:08 pm

  Pinworm Medicine Vermin cialis 20mg for sale Fluoxetine Steigerung Der Potenz Cialis Levitra

 4. by bloonsvon September 25, 2019 7:46 pm

  are tyler and jaden dating http://statusuri.site/au-dating/shanna-moakler-dating.html dating expert uk

 5. by MamToobia September 27, 2019 10:00 am

  100 free sugar daddy dating http://love.onlinedatingfree.site/sky-love best free dating site in thailand

 6. by oblinty September 28, 2019 10:39 pm

  art of charm online dating http://mirrorhost.pw/dating-site/ashley-dating-site-news.html dating a female investment banker

 7. by irrildick September 30, 2019 11:29 pm

  dating for years no marriage http://au-dating.top-online-dating.site/dating-ring how is dating a white man different

 8. by Poossymix October 3, 2019 5:23 pm

  kwang soo dating http://plannibal.site/dating/gods-advice-on-dating.html funny online dating memes

 9. by Effenue October 6, 2019 11:15 pm

  best black dating sites uk http://chatpoint-com.holten.site/chat-nl-zonder-registratie help dating junghans clock

 10. by Effenue October 8, 2019 8:24 am

  nintendo switch dating sim http://infoshqip.site/au-dating/josh-radnor-dating.html after dating a narcissist

 11. by Moigram October 9, 2019 12:13 pm
 12. by ASSURFNUH October 11, 2019 8:04 pm

  love sex and dating andy stanley book http://chat-fr-org.wjzx110.site/rencontre-sans-inscription-en-ligne leonardo dicaprio and kate winslet dating

 13. by QUEXORP October 13, 2019 5:01 pm

  agriculture dating site http://interfriendship-de.massacre.site/traumfrauen-polen fling dating site

 14. by IsonivA October 14, 2019 11:49 pm

  how to write a dating profile examples http://amigae-com.aevault.site/mujeres-para-sexo-sin-compromiso wisconsin dating sites

 15. by SwellaSig October 18, 2019 10:39 am

  dundee online dating http://mobifriends-com.unbanthe.site/contactos-en-ГЎvila exclusively dating but no title

 16. by Astorne October 19, 2019 11:06 pm

  best dating sites in bangalore http://thehookupguide-co-uk.bestadultdating.site/free-sex-sites best online dating app in chennai

 17. by Gangigh October 22, 2019 10:15 pm
 18. by Reibiakip October 25, 2019 9:41 am

  essays on theme http://ultius.4dcollege.site/what/is/a/literature/essay narrative essay about

 19. by enamnex October 26, 2019 10:39 pm

  the common app essay questions http://process-essay-example-paper.affordablepapers.design-group.site easy how to essay topics

 20. by UsannaBib October 28, 2019 11:14 pm

  research argumentative essay topics http://essays-website_englishessays.buyessay.site reconstruction after the civil war essay

 21. by StevArom October 29, 2019 11:50 pm

  Left Amoxicillin Out Over Night Viagra Tobuy Now In United States Drinking With Amoxicillin 500mg Cap

 22. by pneunseri October 30, 2019 5:21 pm
 23. by tacefeern October 31, 2019 10:13 pm

  website that write essays for you http://how-do-i-write-an-editorial_writemypapers.grantsandworks.site example of anecdote essay

 24. by poushef November 2, 2019 6:03 pm

  10 best dating sites 2021 http://black-speed-dating-nj.uk-dating.jelajahdesain.site the weeknd dating

 25. by Mymnasymn November 4, 2019 5:31 pm
 26. by Crivear November 6, 2019 6:55 pm
 27. by Welialo November 8, 2019 10:19 am

  teenage daughter not interested in dating http://university-dating-app.uk-dating.otakuplace.pw bdsm dating app

 28. by advalry November 9, 2019 8:30 pm

  best first email to send on a dating site http://dating-site.cursopratico.site/best-dating-sites-for-free-in-india baby ariel and jacob dating

 29. by mamnemy November 11, 2019 2:41 pm

  jlo dating list http://california-dating-laws.dating.motorweb.site officer dating enlisted army

 30. by Audiliede November 12, 2019 10:25 pm

  1st year dating anniversary gifts for her http://limbic-system.site/dating/pof-dating-phone-number.html 24 year old man dating 18 year old woman

 31. by IngeneCap November 17, 2019 4:46 pm

  dating a transgender man http://top-sex-toys.marieclaire-co-uk.supersail.site dating for persons with disabilities

 32. by afforkmum November 19, 2019 4:27 pm

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *